Historia Klubu Turystyki Kolarskiej NA FALI im. Eugeniusza Jeziorowskiego

Klub Turystyki Kolarskiej przy Oddziale PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni został założony 15 grudnia 1969 roku przez Eugeniusza Jeziorowskiego, który został jednocześnie jego długoletnim Prezesem. Klub przyjął nieoficjalną nazwę „SAMARAMA”. Początkowo była to grupa chłopców z Technikum Elektrycznego w Wejherowie, potem dołączyły młode rowerzystki. Na początku, członkowie klubu brali udział w rajdach i zdobywali kolarskie odznaki turystyczne, potem część „zapaleńców” rowerowych zdobyła uprawnienia Przodownika Turystyki Kolarskiej i w następnych latach zajęła się organizacją dużych imprez turystycznych pod okiem doświadczonego Prezesa. Klub uczestniczył m.in. w organizacji:

  • XX Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy w Sopocie w 1971 r., który to zlot był jednocześnie XXVII Międzynarodowym Rajdem Kolarskim AIT,
  • XVI Ogólnopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK w 1976 r.
  • XXXVI Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy w Sopocie w 1987 r.
  • XLIV Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy w Nadolu w 1995 r.

Kiedy młodzi turyści założyli rodziny i zdobywali szlify zawodowe, turystyczna działalność klubowa nieco przygasła. Owszem, nieformalne grono zwolenników turystyki rowerowej dalej spotykało się i organizowało wycieczki rowerowe w kraju i u najbliższych sąsiadów. W 2004 roku postanowiono reaktywować klub. Aby uczcić pamięć jego założyciela i długoletniego działacza - Eugeniusza Jeziorowskiego klub nazwano jego imieniem.

23 marca 2004 roku w Oddziale PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się spotkanie założycielskie, w którym uczestniczyły 24 osoby. Nowy „Klub Turystyki Kolarskiej im. Eugeniusza Jeziorowskiego” powstał na bazie członków z dawnego klubu „SAMARAMA”, klubu działającego przy Oddziale Morskim w Gdyni „KRĘCINOGI” oraz sekcji turystyki kolarskiej „PASAT 82” przy WKT PTTK „KOLEJARZ”. Zarząd Oddziału PTTK Marynarki Wojennej przyjął klub do swojej ewidencji, zatwierdził regulamin oraz nazwę Klubu i przyznał Zarządowi K.T.Kol. jednocześnie uprawnienia Komisji Turystyki Kolarskiej Oddziału PTTK Marynarki Wojennej. Jeszcze tego samego roku klub przyjął skróconą nazwę „NA FALI” oraz wersję graficzną logo klubu.Od tego czasu turystyczna działalność prężnie się rozwija, i tak w grudniu 2004 roku Klub zrzeszał już 40 osób, a obecnie liczy ponad 50 członków. Od samego początku działalności Klubu „NA FALI” funkcję prezesa pełni nieprzerwanie kolega Jerzy Formella, a jego zastępcy to: Janusz Wojewski i Tomasz Gzik. K.T.Kol. „NA FALI” rozpoczął aktywną działalność i już od następnego roku - 2005 podjął się organizacji imprezy o zasięgi ogólnopolskim pod nazwą „Ogólnopolska Rowerowa Majówka na Kaszubach”. Rokrocznie w okolicach 1-3 maja odbywa się kilkudniowy zlot turystyczny, na który przyjeżdża około 200 rowerzystów. Na wszystkich sześciu Majówkach, które odbywały się co roku w innym rejonie Kaszub uczestniczyło łącznie 1 174 osób. W 2008 roku Klub nie zorganizował Majówki, ponieważ przyjął na swoje barki organizację 48 Ogólnopolskiego Szkoleniowego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK Kaszuby 2008. Na zlot przybyła wówczas rekordowa ilość – 480 cyklistów. W organizacji imprezy, poza członkami Klubu „NA FALI” uczestniczyli członkowie Klubu Turystyki Pieszej „BĄBELKI” z Gdańska.
Poza ogólnopolską, cykliczną imprezą, jaką stanowi Majówka, K.T.Kol. „NA FALI” organizuje niedzielne wycieczki rowerowe na obszarze od Tczewa do Lęborka, wypady weekendowe sięgające terytorialnie już poza ramy województwa pomorskiego oraz tygodniowe lub dwutygodniowe obozy kolarskie w kraju, odbyło się również kilka wielodniowych wyjazdów do Szwecji, na wyspę Bornholm, oraz do innych krajów europejskich

Rowerzyści nie stronią również od wycieczek pieszych, kajakowych, narciarskich i górskich. Na stałe w terminarz klubowy wpisała się wycieczka Jarem Raduni, zimową aurą z Mechelinek do Oksywia i z Sopotu do Gdyni.Pomimo zwiększającej się co roku średniej wieku naszych rowerzystów, wszyscy dziarsko pedałują, maszerują i pływają, a perełkami naszego Klubu są trzej seniorzy, którzy ukończywszy kiedyś tam w przeszłości swoje 80 lat życia, dalej spotykają się z nami i nie porzucają swojej turystycznej pasji.



Marzena Kasińska

06-03-2012